محل تبلیغات شما

گرچه همه زمان ها مخلوق خداست لیكن برخى از آنها از شرافت و ویژگىخاصى برخوردار است. درست است كه همه ماه هاى سال، پرتوى از قدرت جهان آفریناست; امّا سه ماه رجب، شعبان و رمضان، داراى امتیاز و برجستگى ویژه اى هستند.در عصر جاهلیت، مردم ماه رجب را گرامى مى داشتند.

پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله)مى فرماید: رجب، شهرالله الأصمّ»است; و بدان سبب آن را اصمّ» نامیدند كه هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى رسد;مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت مى نهادند و آنگاه كه اسلام درخشیدن گرفت، برحرمت آن افزود. بدانید كه رجب، ماه خدا شعبان، ماه من و رمضان، ماه امت من است پسهركس یك روز از رجب را روزه بدارد، مستحقّ رضوان الهى گردد و روزه اش غضبالهى را خاموش كند و خداوند درى از درهاى جهنّم را بر او ببندد. اگر كسى به اندازهتمام زمین طلا انفاق كند، برتر از روزه یك روز آن نخواهد بود. هرگاه شب شود،دعایش مستجاب خواهد بود: یا در دنیابه او عطا خواهد شد و یا براى آخرت او ذخیرهمى شود. حضرت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) سپس ثواب دو، سه، چهار، پنج، تاسى روز، روزه ماه رجب را تك تك با توضیح كامل بیان فرمود.(1)

در همین زمینه امام كاظم(علیه السلام) مى فرماید: رجب، نام نهرىدر بهشت است كه از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است; بنابراین هركس یك روزاز ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند.(2)

همچنین آن حضرت در روایت دیگرى مى فرماید: رجب، ماه عظیمى است كهخداوند، اعمال نیك را در آن چند برابر مى فرماید و گناهان را در آن محومى كند. پس هركس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، به اندازه مسیر یك سال ازجهنّم دور و هركس سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى شود.(3)

اسوه اهل معرفت و عبادت، مرحوم سیدبن طاوس در مورد افرادى كه قبل از اسلامدر دوره جاهلیت، مورد ظلم و ستم دیگران قرار گرفتند اما به انتظار ماه رجب نشستندو در آن ماه پربركت، خداى را بخواندند و حضرت حق، دعایشان را مستجاب فرمود و بلا وگرفتارى را از آنها بگرداند، چند داستان نقل كرده است كه ما یكى از آن ها رادر اینجا مى آوریم: شخصى، گذارش به مردى افتاد كه نابینا، بیمار و خانه نشینشده بود. او از دیگران پرسید: چرا این بیمار گرفتار، از خداى متعال عافیتنمى خواهد؟ به او پاسخ دادند آیا او را نمى شناسى؟ او به نفرین شخصى بهنام عیاض» گرفتار شده است.

او گفت: عیاض را فراخوانید تا ماجراى این مرد نابینا را براى مابازگوید. وقتى عیاض آمد به او گفت: داستان پسران ضیعا» را كه این مرد از جمعآنهاست براى ما بگو; عیاض گفت: این داستان از داستان هاى دوره جاهلیت است; ومن دوست ندارم پس از آمدن اسلام، دیگر آن را بازگویم. آن شخص گفت: شایسته است كهآن را براى ما بازگویى. عیاض گفت: پسران ضیعا، ده نفر بودند و خواهرى داشتند كههمسر من بود. آنان با من درگیر شدند و همسرم را از من جدا كردند. من هرچه آنان رابه خداوند سوگند دادم و احترام خویشى و قرابت را یادآورى كردم، فایده اىنبخشید. من صبر كردم تا ماه رجب، این ماه محترم الهى فرا رسید و آنگاه دست به دعابرداشتم و با حال خستگى و درماندگى خداى را بخواندم و تقاضا كردم كه همه شاننابود و یكى شان نابینا و زمین گیر شود. خداى متعال دعایم را مستجابفرمود و همه شان نابود شدند

جز این مرد، كه نابینا و خانه نشین شده است.

بارى در كرامت و فضیلت این ماه، حضرت امام صادق(علیه السلام) نیزمى فرماید: آن گاه كه قیامت برپا شود، منادى الهى فریاد زند: أینالرجبیّون؟»; كجایند آنانكه ماه رجب را گرامى داشتند و از آن، بهره ها بردند؟از آن انبوه جمعیت، گروهى برخیزند كه نور جمالشان م را روشن كند. بر سر آنانتاج هاى شاهى كه مرصّع به درّ و یاقوت است، قرار دارد و در طرف راست هرنفر ازآنان هزار فرشته، در سمت چپ نیز هزار فرشته به او كرامت و تعظیم الهى را تبریكگویند. از جانب الهى ندا آید: بندگان و كنیزانم، به عزت و جلالم سوگند، شما را جاىو مقام گرامى و عطایاى فراوان دهم و شما را در جایى جاى دهم كه از زیر آن نهرهاجارى است و شما در آن جاوید خواهید بود زیرا شما داوطلبانه براى من در ماهى كه منبزرگش داشتم روزه گرفتید. سپس، خطاب به فرشتگان فرماید: فرشتگان من! بندگان وكنیزان را به بهشت داخل كنید. در اینجا حضرت صادق(علیه السلام) فرمود: این پاداش،براى كسى است كه گرچه یك روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارد.(4)

پیامبر گرامى ما در بیان عظمت و اهمیت ماه رجب مى فرماید: خداىمتعال، در آسمان هفتم، فرشته اى به نام داعى» قرار داده است. هرگاه ماه رجبفرا رسد، آن فرشته دعوت كننده، هرشب تا به صبح گوید: خوشا به حال كسانى كه به ذكرالهى مشغولند; خوشا به حال كسانى كه با میل و رغبت تمام، رو به سوى درگاه خداآرند. و خداوند مى فرماید: من همنشین كسى هستم كه با من همنشین باشد، و مطیعكسى هستم كه فرمان مرا ببرد و آمرزنده ام كسى را كه از من طلب آمرزش كند. اینماه رجب ماه من، بنده هم بنده من، و رحمت هم از آن من است; هركس مرا در این ماهبخواند، پاسخ مثبت دهم; و هركس از من چیزى بخواهد، به او عطا كنم; و هركس از منهدایت جوید، هدایتش كنم.(5)

من این ماه را وسیله ارتباط بین خود و بندگانم قرار داده ام پسهركس به آن چنگ زند، به من مى رسد.(6)

گرچه تمام ماه رجب، نزد خداوند و اولیاء گرامیش عزیز و ارجمند است لیكنبرخى از اوقات آن، فضیلت ویژه اى دارد; مثلا اوّلین ماه رجب، داراىامتیازى بزرگ است. پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: از اولین شبجمعه ماه رجب غافل نشوید; فرشتگان آن را لیلة الرغائب» مى نامند. چرا كهوقتى یك سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینكه در كنار كعبه مشرفهآید; آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان كند و فرماید: فرشتگانم! هرچه خواهید از منبخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است كه روزه داران ماه رجبرا بیامرزى; خداوند متعال فرماید: آمرزیدم.(7)

یكى از كارهاى مهم و شایسته در ماه رجب، كمك به مستمندان است. امامصادق(علیه السلام) از پدران گرامیش از امام على(علیه السلام) نقل مى كند كهآن حضرت فرمود:.هركس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خداوند وى را آنچناناكرام فرماید كه نه چشمى دیده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسانى خطور كرده باشد.(8)

در بیان فضیلت ماه رجب، به همین چند حدیث شریف بسنده مى كنیم ومى گوییم: اگر هیچ حادثه اى در ماه رجب رخ نمى داد، باز هم رجبارزش خاص و ویژگى استثنائى خود را داشت; لیكن حوادثى در آن به وقوع پیوسته است كهموجب شرافت و كرامت مضاعف این ماه شده است. آن حوادث عبارتند از:

الف: ولادت امام هادى(علیه السلام) در دوم یا پنجم رجب (بنابر روایتى);گرچه قول دیگر هم هست.

ب: ولادت حضرت امام جواد(علیه السلام) در دهم این ماه، گرچه قول دیگرهم هست.

ج: ولادت مبارك امام على(علیه السلام) در خانه كعبه معظمه در سیزدهمماه رجب، ده سال قبل از بعثت.

د: شهادت حضرت امام كاظم(علیه السلام) در بیست و پنجم این ماه.

هـ: بیست و هفتم این ماه، عید مباركى است; چرا كه آخرین پیامبر برگزیدهالهى حضرت محمد(صلى الله علیه وآله) در این روز از جانب خداى متعال مأمور هدایتمردم و ابلاغ هدایت و رسالت الهى گردید.

بندگان صالح و آگاه الهى، ماه رجب و شعبان را به عنوان زمینه ومقدمه اى جهت كسب آمادگى براى درك درست و شایسته ماه مبارك رمضان به حسابمى آورند. خوشبختانه هم اكنون در برخى از شهرهاى كشور عزیزمان ایران، اهلعبادت و معرفت دو برنامه دارند و آن ها را با هم اجرا مى كنند: یكىاعتكاف» كه دستور اكید اسلام است با احكام و دستورات ویژه اش و دیگرى برنامه اىبه نام عمل ام داود، دستورى كه از حضرت امام صادق(علیه السلام) به ما رسیدهاست.

براى آگاهى از برنامه ها و عبادات و دعاهاى این ماه به كتب ادعیهچون مفاتیح الجنان»، اقبال الأعمال» و غیره مراجعه كنید.

كوتاه سخن اینكه رجب، عید اولیاء الهى، بهار راز و نیاز و عبادت، موسمخضوع و خشوع به درگاه الهى، موعد حضور و خواستن، و زمان قرار صالحان با معشوقشانحق تعالى است. پیامبر گرامى و جانشینان به حق حضرتش سه ماه رجب، شعبان و رمضان رافراوان پاس مى داشتند و این سه ماه را به روزه مى گذراندند.

(1) . فضائل الأشهر الثلاثة: 24
(2) . اقبال الأعمال: 635
(3) . اقبال: 634
(4) . اقبال: 630
(5) . فضائل الأشهر: 31
(6) . اقبال: 628
(7) . اقبال: 632
(8) . فضائل الأشهر: 38

معنای حماسه ی میلیونی پیاده روی اربعین حسینی

حماسه اربعین حسینی، همان تصمیم نهایی یاری امام حسین(ع) در شب عاشوراست

تحقق پیش‌بینی رهبر انقلاب درباره کنگره عظیم اربعین/ سه کارکرد اساسی اربعین

كه ,رجب ,علیه ,رجب، ,روزه ,السلام ,ماه رجب ,علیه السلام ,است كه ,رجب را ,ماه رجب،

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ricucoto همه آدمهای زندگی من علیرضایی دفتر خاطرات شهداء lipeltachi storloominla leitreetsorgjunk موزیک/فیلم/سریال/برنامه kamalkamalimusic لینکستان آنیکال