محل تبلیغات شما
داغی اگر نبود که گریان نمی شدیم
لطفی اگر نبود مسلمان نمی شدیم
یا ایّها الرّسول بدون دعای تو
از پیروان عترت و قرآن نمی شدیم
رحلت رسول اکرم (ص) تسلیت باد

صلی الله علیك یا رسول الله و علی آل بیتك الطاهرین
۲۸ماه صفر سالروز رحلت سید انبیاء و برترین آفریده خدا محمد مصطفی (صلی الله علیه و اله و سلم) است. وجود مقدسی كه خداوند متعال تمام جهان را به یمن او و عترت پاكش آفرید و نور او اول مخلوق خداوند است. پیامبری كه خداوند حكیم بارها در قرآن كریم او را ستوده است.
سخن در فضایل و مناقب آن حضرت بسیار است،اما آنچه در این مقام باید گفت عظمت مصیبت خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله) است؛ تا آنجا كه امام باقر (علیه السلام) در روایتی چنین می فرماید: من أصیب بمصیبة فلیذكر مصابه بالنبی (صلی الله علیه و آله) فانه من أعظم المصائب» (كافی ج۳ ص۲۲۰ )
هر كس به مصیبتی گرفتار شد، پس باید مصیبت خود را نسبت به پیامبر الانبیاء (صلی الله علیه و آله) بیاد آورد پس همانا كه مصیبت پیامبر از بزرگترین مصیبتهاست.
در روایات ما گزارشهای متعددی از آخرین روزهای حیات شریف رسول خدا الانبیاء (صلی الله علیه و آله) و نیز آخرین لحظات آن حضرت نقل شده است از جمله:
صحیح بخاری معتبرترین كتاب اهل سنت چنین نقل می كند: زمانی كه حال تب بر پیامبر شدید شد فرمود: كاغذی بیاورید تا برایتان نوشته ای بنویسم كه پس از آن گمراه نشوید. عمر گفت: تب بر پیامبر خدا غالب شده است وكتاب خدا نزد ماست و برای ما كافی است. پس اصحاب حاضر در جلسه با هم اختلاف پیدا كردند و بگو مگو زیاد شد. پیامبر فرمودند: از نزد من برخیزید و شایسته نیست در نزد من تنازع كنید. پس ابن عباس خارج شد در حالی كه می گفت: مصیبت! و تمام مصیبت! زمانی بود كه بین رسول خدا و نوشته او مانع شدند.»(صحیح بخاری ج۱، ص۳۶.)
همچنین ابن عباس چنین می گوید: هنگامی كه وفات پیامبر فرا رسید گریستند تا محاسنشان از اشك، تر شد پس به آن حضرت گفته شد: یا رسول الله چه چیز باعث گریه شما شد؟ فرمود: برای فرزندانم می گریم و برای آنچه شرار امتم پس از من با آنان خواهند كرد، گویا فاطمه دخترم را می بینم در حالی كه پس از من به او ظلم شده و فریاد می زند: یا ابتاه، یا ابتاه، پس احدی از امتم او را یاری نمی كند.
فاطمه (سلام الله علیها) سخن پدر را شنید و گریست پس پیامبر به دخترشان فرمودند: دخترم گریه مكن! آن حضرت پاسخ داد: گریه من به خاطر آنچه پس از شما با من خواهد شد، نیست؛ بلكه من از فراق و دوری شما می گریم یا رسول الله! پیامبر فرمودند: تو را مژده می دهم كه به زودی به من ملحق می شوی پس تو اول كسی هستی كه به من خواهد پیوست.»(امالی شیخ طوسی ص۱۸۸)
از طرفی بنابر نقلی این روز مصادف با شهادت سبط اكبر رسول خدا، امام حسن مجتبی (علیه السلام) است، امامی كه پیامبر خدا او را سیدِ جوانان اهل بهشت معرفی كرد. آن حضرت در طول مدت حیات خویش با ستم ها و جفاهای فراوانی مواجه شد، تا آنجا كه آن دسته از یارانش كه به مقام امامت الهی آن حضرت و عصمت ایشان، معرفتی نداشتند با شنیدن خبر صلح ایشان با معاویه ، به خیمه آن حضرت حمله ور شدند، سجاده را زیر پای ایشان كشیدند و پای مباركشان را مجروح نمودند. بی آنكه بدانند یا بخواهند بپذیرند كه امام معصوم و حجت خدا هر عملی كه انجام دهد بر اساس دستور الهی می باشد و جای چون و چرا و اعتراض ندارد. چرا كه اعتراض به حجت معصوم الهی در واقع اعتراض به خداوند حكیمی است كه عمل امام علیه السلام به امر و رضایت او انجام شده است.

سرانجام آن حضرت با زهر مسموم شدند و كار غربت و مظلومیتشان تا بدانجا رسیدكه بدن مطهرشان در روز تشییع تیر باران شد. صلی الله علیك یا حسن بن علی المجتبی
همچنین آخر ماه صفر بنا به نقلی مصادف با شهادت حضرت شمس الشموس علی بن موسی الرضا علیه آلاف فی التحیه و الثناء می باشد، امامی كه رئیس مذهب، صادق آل محمد (صلی الله علیه و اله و سلم) آرزوی دیدار او را دارد، و تماشای جمال او را تمنّی می كند، و خداوند سبحان، و خاتم پیمبران مدّاح كمال او هستند، عقل از ادراك مقام او عاجز ، و بیان از شمارش فضائل او قاصر است. هروی می گوید: در زمانی كه آن حضرت در سرخس محبوس بود، نزد زندانبان رفتم، و از او خواستم كه آن حضرت را ببینم. گفت: میسر نیست. گفتم: چرا؟ گفت: بسی از اوقات شبانه روز هزار ركعت نماز می خواند، و ساعتی قبل از ظهر و عصر هنگام زردی آفتاب در مصلایش كه مشغول نماز نیست به مناجات پروردگار مشغول است.(عیون اخبار الرضا ج۱، ص۱۹۷)
این نمونه ای از عبادات آن حضرت است كه كمیّت و كیفیت آن مظهر علم و عرفانی است كه ادراك آن شایسته مقربین درگاه خداست.
این امام همام در سال ۲۰۳ هجری در حالی كه ۵۵ سال از عمر مباركشان می گذشت توسط مامون عباسی به شهادت رسید در حالی كه خود مامون اعتراف می كند كه آن حضرت اعلم و اعبد اهل زمین است،(عیون اخبار الرضا ج۲، ص۱۴۹) غافل از آنكه اعلم و اعبد از تمام اهل زمین، افضل از تمام اهل زمین بوده و به حكم عقل و فطرت و كتاب و سنت، افضل از كل، امام الكل است.

ای امت رسول، قیامت بپا کنید/ لبریز، جام دیده ز اشک عزا کنید
در ماتم پیمبر و تنهایی علی / باید برای حضرت زهرا دعا کنید . . .

معنای حماسه ی میلیونی پیاده روی اربعین حسینی

حماسه اربعین حسینی، همان تصمیم نهایی یاری امام حسین(ع) در شب عاشوراست

تحقق پیش‌بینی رهبر انقلاب درباره کنگره عظیم اربعین/ سه کارکرد اساسی اربعین

كه ,حضرت ,پس ,الله ,پیامبر ,علیه ,آن حضرت ,صلی الله ,الله علیه ,علیه و ,او را ,عیون اخبار الرضا

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Ida's receptions صدای سکوت من چگونه کارایی سنسور اثر انگشت گوشی اندرویدی خودمان را افزایش دهیم؟! ایدنک - پاسداشت ارزش های سرزمین مادری بدنسازی دل نوشته های یک ایرانی چاپ و پخش انتشارات کتاب هرمز Joseph's blog تکست آهنگ و خبر کلینیک لیزر مو و جوانسازی پوست با لیزر